Winners

2007 Divisional Award Winners

Back to Winners main page

Best in Junior Life Sciences

  cash & trophy
    (2101) Applied Chemistry in the Prevention of Kidney Stones
        Student: Jordan Wentzell
        School: Home schooled students

Best in Junior Physical Sciences

  cash & trophy
    (2215) Boiling Poinjt vs Density
        Student: Matthew Francis
        School: Bishop Gallagher

Best in Junior Engineering & Computers

  cash & trophy
    (2401) Displacement of Water
        Student: Tanner Mills
        School: Sir Winston Churchill C.V.I. -- grade 7-8

Best in Junior Earth & Environmental Sciences

  cash & trophy
    (2308) Get The Drift?
        Student: John Paul Eras
        School: Sacred Heart Sr. E.S.

Best in Intermediate Life Sciences

  cash & trophy
    (3101) Are teeth affected more by citric or phosphoric acid?
        Student: Stephanie Da Silva
        School: St. Ignatius S.S.

Best in Intermediate Physcial & Mathematical Sciences

  cash & trophy
    (3201) Power it Clean - a Photoelectrochemical Cell
        Student: Tim Rappon
        School: Hammarskjold High School

Best in Intermediate Engineering & Computers

  cash & trophy
    (3402) YEAR ROUND SIPHON-GRAVITY FEED SAUNA SHOWER SYSTEM
        Student: Kurtis Brandl
        School: Sir Winston Churchill C.V.I. -- grade 9-12

Best in Intermediate Earth & Environmental Sciences

  cash & trophy
    (3304) The Effects of Changing the Amount of Aluminum on the Production of Hydrogen Using Sodium Hydroxide
        Student: Alexis Rowlinson
        School: Sir Winston Churchill C.V.I. -- grade 9-12

Best in Senior Physical & Mathematical Sciences

  cash
    (4201) The Effect of Acid Concentration on Reaction Rate
        Student: Laurel MacGray
        School: Sir Winston Churchill C.V.I. -- grade 9-12

Best in Senior Engineering & Computers

  cash & trophy
    (4401) Airfoil Design VS Stall
        Student: Neil Harris
        School: Sir Winston Churchill C.V.I. -- grade 9-12