Winners

2006 Other Award Winners

Back to Winners main page

First Round Group 1

  1st Place Trophy
    (4103) Travelling Sound
        Student: Vanessa LeClair
        School: Foxboro PS

First Round Group 2

  1st Place Trophy
    (4108) flying frenzy
        Student: Anthony Curran
        School: Bayside PS

First Round Group 3

  1st Place Trophy
    (4114) Pulleys vs. Gears
        Student: Tanner Hamilton
        School: Earl Prentice PS

First Round Group 4

  1st Place Trophy
    (4119) Pulleys and Weight
        Student: Casey Beaudon
        School: Queen Elizabeth Belleville

First Round Group 5

  1st Place Trophy
    (4301) On Your Mark, Get Set, Grow!
        Students: Mary Hoekstra , Jenny Ma
        School: Park Dale PS

First Round Group 6

  1st Place Trophy
    (4307) Animals in the Springbrook Area
        Student: Martin Caruana
        School: Earl Prentice PS

First Round Group 7

  1st Place Trophy
    (5101) Air Junk
        Student: Hailey Calbury
        School: St Josephs

First Round Group 8

  1st Place Trophy
    (5109) Magnetized Technology
        Student: Sarah Thompson
        School: Madoc Public

First Round Group 9

  1st Place Trophy
    (5110) Beau temps, mauvais temps, on joue
        Student: Louis-Joseph Lévesque
        School: Cite-Jeunesse

First Round Group 10

  1st Place Trophy
    (5116) Woood vs. Gas
        Student: Mary Grace Kalnay
        School: Bayside PS

First Round Group 11

  1st Place Trophy
    (5120) Musical Pulses
        Students: Rebecca Ferguson , Maddy Pilon
        School: Bayside PS

First Round Group 12

  1st Place Trophy
    (5126) Tsunami
        Student: Dylan Houlden
        School: Frankford PS

First Round Group 13

  1st Place Trophy
    (5303) what's the conductivitey of each salt specimen
        Student: Philipe Bolduc
        School: Bayside PS

First Round Group 14

  1st Place Trophy
    (5305) Tastey Apples
        Student: Bailey Clarkin
        School: Queen Victoria

First Round Group 15

  1st Place Trophy
    (6102) Kitchen Scene Investagation (extracting DNA)
        Student: krysten rylski
        School: St Mary (T)

First Round Group 16

  1st Place Trophy
    (6107) Take A Note: Writing Sentences Results in Better Recall Than Typing
        Students: Spencer Hatch , Abby Emdin
        School: Pinecrest

First Round Group 17

  1st Place Trophy
    (6114) Algae - What Affects its Growth
        Student: Steven Mullin
        School: Susanna Moodie PS

First Round Group 18

  1st Place Trophy
    (6117) Up And Away
        Students: Sawyer Bonin , Regan Cross
        School: George Vanier

First Round Group 19

  1st Place Trophy
    (6201) The Science of Hopscotch
        Student: Erin Johnston
        School: Queen Victoria

First Round Group 20

  1st Place Trophy
    (6302) Co2 and Global Warming
        Student: Samantha McMullan
        School: Sonrise Christian School

First Round Group 21

  1st Place Trophy
    (6124) Geothermal Energy
        Student: Alexis Devries
        School: Stirling Senior

First Round Group 22

  1st Place Trophy
    (7101) Substandard surfaces: Norther leopard forgs avoid man-made and disturbed surfaces in autumn migration.
        Students: Fionna Emdin , Isaac Bass
        School: HJC Destinations

First Round Group 23

  1st Place Trophy
    (7108) Flammable Fabrics
        Student: Tina Nguyen
        School: Park Dale PS

First Round Group 24

  1st Place Trophy
    (7114) Skiing on Legumes
        Student: Nic Durish
        School: HJC Destinations

First Round Group 25

  1st Place Trophy
    (7119) AC-DC
        Student: Joël Hallé
        School: Marc Garneau

First Round Group 26

  1st Place Trophy
    (7122) Peanut Power
        Students: Erica D'Anna , Natalie Field
        School: Susanna Moodie PS

First Round Group 27

  1st Place Trophy
    (7129) Which Building Shape Will Best Withstand an Earthquake?
        Students: Sam Chartrand , Matt Pearce
        School: St Josephs

First Round Group 28

  1st Place Trophy
    (7133) Heat Loss: Straw Bale Insulation vs. Fiberglass Insulation
        Students: Brett Masterson , Victor Mooers
        School: Harmony PS

First Round Group 29

  1st Place Trophy
    (7137) Let Us break it down!
        Students: Tori Hollett , Emma Krieg
        School: Stirling Senior

First Round Group 30

  1st Place Trophy
    (7202) Crazy Composter
        Students: Ali McWhirter , Allison Parrott
        School: HJC Destinations

First Round Group 31

  1st Place Trophy
    (8103) Hot Water for Health
        Students: Libby Kaladeen , Erin Holdbeck
        School: HJC Destinations

First Round Group 32

  1st Place Trophy
    (8107) The 5 Second Rule
        Student: Samantha Fredericks
        School: Albert College

First Round Group 33

  1st Place Trophy
    (8112) Bean There, Done That
        Students: Belicia Davila , Winona Heinricks
        School: CML Snider PS

First Round Group 34

  1st Place Trophy
    (8119) Get A Grip
        Student: Braden Montgomery
        School: Harmony PS

First Round Group 35

  1st Place Trophy
    (8125) Heart Rater Under Different Conditions
        Student: Akash Patel
        School: Stirling Senior

First Round Group 36

  1st Place Trophy
    (8126) Bacteria Sensitivity and Resistance to Antibiotics
        Students: Jordan Coll , Ashley Rylski
        School: St Mary (T)

First Round Group 37

  1st Place Trophy
    (8302) Vanishing Ice
        Student: Jonathon Babiak
        School: St Josephs

First Round Group 38

  1st Place Trophy
    (8132) Unknown
        Students: Katelyn Bridge , Chloe Eberwine
        School: HJC Destinations

First Round Group 39

  1st Place Trophy
    (9102) The efficacy of corn gluten meal, fatty acids, acetic acid and glyphosate on Vincetoxicum rossicum growing under field conditions.
        Student: Connor Emdin
        School: Moira SS

First Round Group 40

  1st Place Trophy
    (10301) Save Your Water: Mathematically Optimizing Sprinkler Irrigation
        Student: Erik Yao
        School: Moira SS

People's Choice Award

  People's Choice Awards
    (6102) Kitchen Scene Investagation (extracting DNA)
        Student: krysten rylski
        School: St Mary (T)

    (8122) Pump It!
        Student: Catherine Allan
        School: Stirling Senior

    (4109) Water Clocks
        Students: Ian Cotter , Nick Paradis
        School: St Josephs

    (10301) Save Your Water: Mathematically Optimizing Sprinkler Irrigation
        Student: Erik Yao
        School: Moira SS

    (5120) Musical Pulses
        Students: Rebecca Ferguson , Maddy Pilon
        School: Bayside PS

    (7101) Substandard surfaces: Norther leopard forgs avoid man-made and disturbed surfaces in autumn migration.
        Students: Fionna Emdin , Isaac Bass
        School: HJC Destinations