Winners

2008 Other Award Winners

Back to Winners main page

First Round Group 1

  First Place Group 1
    (4118) What Did I Just Step On?
        Students: Caroline Burchat , Anna Supryka
        School: St Josephs

First Round Group 2

  First Place Group 2
    (4107) Chill Out
        Student: Julia Tees
        School: St Mary (T)

First Round Group 3

  First Place Group 3
    (4112) Side Vision
        Student: Ellie Lindenberg
        School: Queen Victoria

First Round Group 4

  First Place Group 4
    (4113) Amazing Beans
        Student: Victoria Porter
        School: Frankford PS

First Round Group 5

  First Place Group 5
    (4201) The Big Dig
        Student: Tianna Tischbein
        School: Park Dale PS

First Round Group 7

  First Place Group 7
    (5103) Greenhouse Effect
        Student: Andrew McColl
        School: St Josephs

First Round Group 8

  First Place Group 8
    (5105) Rope
        Student: Ariel Yantha
        School: Maynooth

First Round Group 9

  First Place Group 9
    (5111) Marmora Mine Hydro Battery
        Student: Theresa DeCola
        School: Frankford PS

First Round Group 10

  First Place Group 10
    (5116) Cool Drinks
        Student: Aaron Wilson
        School: Sir John A MacDonald

First Round Group 11

  First Place Group 11
    (5118) Oil Spills
        Student: Darius Molenkamp
        School: St. Carthagh

First Round Group 12

  First Place Group 12
    (5126) Flinging Fun
        Student: Aidan Compeau
        School: Harry J Clarke PS

First Round Group 14

  First Place Group 14
    (6134) Garde-toi au chaud
        Students: Dominic Comeau , Marc-André Lévesque
        School: Cite-Jeunesse

First Round Group 15

  First Place Group 15
    (6101) Looping Marbles
        Student: Kathleen Soule
        School: Park Dale PS

First Round Group 16

  First Place Group 16
    (6105) Static Busting Brushes
        Student: Emma Chartrand
        School: St Josephs

First Round Group 17

  First Place Group 17
    (6109) Veggie Volts (and Fruits too)
        Student: Sarah Armstrong
        School: Maynooth

First Round Group 18

  First Place Group 18
    (6135) A-rythm-atic
        Students: Lisa Kester , Jenna Donahue
        School: George Vanier

First Round Group 19

  First Place Group 19
    (6117) Centrifuge 5000
        Student: Alex Israel
        School: Frankford PS

First Round Group 20

  First Place Group 20
    (6124) Rockets
        Student: Nate Beals
        School: Madoc Township PS

First Round Group 21

  First Place Group 21
    (6125) Truth or not? Your eyes tell it all
        Student: Ashley MacIntyre
        School: St Mary (T)

First Round Group 23

  First Place Group 23
    (7107) The Power of a Cap
        Student: Tony Wu
        School: HJC Destinations

First Round Group 24

  First Place Group 24
    (7127) Un sucre ou deux ...
        Students: Alexandra Rainville-Barzey , Gabrielle Roy
        School: Marc Garneau

First Round Group 25

  First Place Group 25
    (7119) Lactic Acid and the Human Body... The Science of Sports
        Student: Adam Doxtator
        School: Frankford PS

First Round Group 26

  First Place Group 26
    (7403) Bactérie, où es-tu?!
        Students: Kanoa Gaudreault , André Dumais
        School: Marc Garneau

First Round Group 27

  First Place Group 27
    (7201) Persicacious People
        Student: Quinn Logan
        School: Sacred Heart Batawa

First Round Group 28

  First Place Group 28
    (7301) straight from the horses mouth
        Students: Shannon Earle , Quinn Salverda
        School: Stirling Senior

First Round Group 29

  First Place Group 29
    (7207) high powered dynamics
        Student: Brandon Williams
        School: Harry J Clarke PS

First Round Group 30

  First Place Group 30
    (7130) How to help goalies make more saves?
        Student: Corey Morrison
        School: Albert College

First Round Group 32

  First Place Group 32
    (8201) Mummification
        Student: Alysha Vallee
        School: Sacred Heart Batawa

First Round Group 33

  First Place Group 33
    (8115) Water Purity
        Students: Kevin Lynch , Krystal Gogarty
        School: George Vanier

First Round Group 34

  First Place Group 34
    (8116) heated blades fact or friction
        Student: Mitchell Torres
        School: Albert College

First Round Group 35

  First Place Group 35
    (8113) I Want Sugar Sugar Sugar
        Students: Alexis Devries , Rebecca Posthumus
        School: Stirling Senior

First Round Group 36

  First Place Group 36
    (8107) Fuel Cell Bonanza
        Student: Rami Saab
        School: HJC Destinations

First Round Group 40

  First Round Group 40
    (9101) The efficacy of priming and exogenous treatments on Phaseolus vulgaris grown under salt stress
        Student: Fiona Emdin
        School: Nicholson CC

People's Choice Award

  Family Pass to Theatre
    (4101) Sling N Things
        Student: Owen Jancar
        School: Park Dale PS

    (8109) To CHEW or NOT TO CHEW, That is the Question!
        Student: Meghan Bush
        School: Stirling Senior

    (5118) Oil Spills
        Student: Darius Molenkamp
        School: St. Carthagh

    (9101) The efficacy of priming and exogenous treatments on Phaseolus vulgaris grown under salt stress
        Student: Fiona Emdin
        School: Nicholson CC

    (7205) Lumière quand je te vois!
        Students: Élise Howe , Rachel Hughes
        School: Marc Garneau

    (6120) Bottle Rockets
        Student: Andrew Mulhall
        School: Massassaga-Rednersville PS