Winners

2016 Other Award Winners

Back to Winners main page

Grade 4 - First Round Group 1

  First Place Grade 4 Group 1
    (4101) Best Time Ever
        Student: Bennett McIntosh
        School: Queen Victoria

Grade 4 - First Round Group 2

  First First Place Grade 4 Group 2
    (4203) Charcoal gravity filter
        Students: Ryan Bisbikos , Ryan Byck
        School: Sir John A Macdonald

Grade 4 -First Round Group 3

  First Place Grade 4 Group 3
    (4108) Rat Maze
        Students: Kendra Swackhammer , Mila De Sousa
        School: Queen Elizabeth Picton

Grade 4 - First Round Group 4

  First Place Grade 4 Group 4
    (4104) Fertilizer:Too Much, too little, just enough
        Students: Hannah Parks , Sophia Saville
        School: St. Joseph Catholic School

Grade 4 - First Round Group 5

  
    (4303) Pop that Popcorn
        Student: Jacob Vestervelt
        School: Queen Victoria

Grade 4 - First Round Group 6

  
    (4403) Which paper airplane design will fly the farthest
        Student: Colin Ferguson
        School: St Mary (T)

Grade 5 - First Round Group 1

  First Place Grade 5 Group 1
    (5108) color changing flowers
        Student: Samantha Wells
        School: Frankford PS

Grade 5 - First Round Group 2

  First Place Grade 5 Group 2
    (5201) A-Peeling Paper
        Student: Margaret Charles
        School: Queen Victoria

Grade 5 - First Round Group 3

  First Place Grade 5 Group 3
    (5405) The Robot Bug
        Student: Hunter Maracle
        School: Susanna Moodie E.S.

Grade 5 - First Round Group 4

  First First Place Grade 5 Group 4
    (5105) Faster & Faster
        Student: Bella Irvine-Bellemare
        School: Queen Victoria

Grade 5 - First Round Group 5

  First Place Grade 5 Group 5
    (5106) How Ivy Reacts to Different Liquids
        Student: Ethan Stasko
        School: St. Joseph Catholic School

Grade 5-First Round Group 6

  
    (5304) Growing Gummy Bears
        Student: True Hales
        School: St. Joseph Catholic School

Grade 6 - First Round Group 1

  First Place Grade 6 Group 6
    (6110) How Legal Substances And Common Situations Affect The Brain
        Student: Jielka Grills
        School: Susanna Moodie E.S.

Grade 6 - First Round Group 2

  First Place Grade 6 Group 2
    (6103) What Colour Are Your Reflexes?
        Student: Caleb Cairns
        School: St Mary (T)

Grade 6 - First Round Group 3

  Grade 6- First Round Group 3
    (6202) Saving and Collecting water in Drought Conditions
        Students: Lily Woods , Shoshannah Spencer
        School: Susanna Moodie E.S.

Grade 6 - First Round Group 4

  Grade 6-First Round Group 3
    (6104) Hit That Beat
        Student: Jaelyn Vestervelt
        School: Queen Victoria

Grade 6- First Round Group 5

  Grade 6- First Round Group 5
    (6209) Ready-Set-Glow!
        Students: Owen Skinner , Cooper Bowes
        School: Sir John A Macdonald

Grade 6 - First Round Group 6

  
    (6203) The Fight Against Jack Frost, the plants strike back
        Student: Alex Rozic
        School: St Mary (T)

Grade 7 - First Round Group 1

  First Place Grade 7 Group 1
    (7402) CATCH THE WAVE
        Student: Jacob Turriff
        School: St. Joseph Catholic School

Grade 7 - First Round Group 2

  First Place Grade 7 Group 2
    (7301) Juice 'C' Fruit
        Student: Rhiannon Lortie
        School: Albert College

Grade 7 - First Round Group 3

  First Place Grade 7 Group 3
    (7208) Wipe Out
        Student: Andreas Steinitz
        School: Albert College

Grade 7- First Round Group 4

  
    (7403) Earthquake Structures and Water
        Student: Abby Vieira
        School: St. Joseph Catholic School

Grade 7 - First Round Group 5

  Best in group
    (7405) Electo-Magnetic Propulsion
        Students: Callahan Wales , David Alberta
        School: St. Carthagh

Grade 7 - First Round Group 6

  medal
    (7106) Which medium is better for plant growth?
        Student: Tallyn Kelly
        School: Emmanuel Christian Academy

Grade 8 - First Round Group 1

  First Place Grade 8 Group 1
    (8106) To Grow Or Not To Grow
        Student: Jesse Rozic
        School: St. Paul Catholic Secondary School

Grade 8 - First Round Group 2

  First Place Grade 8 Group 2
    (8102) Puzzling Project
        Student: Elliot Mundle
        School: Albert College

Grade 8-First Round Group 3

  
    (8101) Biology of Bread
        Student: Ross Cameron
        School: Albert College

Grade 8- First Round Group 4

  
    (8303) How To Be Beautiful
        Student: Felipe Martinez
        School: St. Paul Catholic Secondary School

Grade 8-First Round Group 5

  
    (8105) Would You Like Fries or Bacteria With That?
        Student: Cecilia Kuipers
        School: Trenton Christian School

Grades 9-12 - First Round Group 1

  Best of Grade 9 Group 1
    (10201) Shrubs on Drugs
        Student: Meera Moorthy
        School: Moira SS