Winners

2007 Divisional Award Winners

Back to Winners main page

Grade 6 - Physical & Mathematical Sciences

  Honourable Mention
    (1105) Chemistry Around US
        Student: Michael Saunders
        School: St. Francis of Assisi

  Third Place
    (1104) glowsticks
        Student: Connor Hartnell
        School: General Lake

  Second Place
    (1103) Sound Busters
        Students: Liam Whitelock , Anthony Stoneman
        School: Our Lady of Sorrows

  First Place
    (1102) The Effect of Latitude on Daylight Hours
        Student: David Ashworth
        School: Pine View

Junior - Physical & Mathematical Sciences

  Honourable Mention
    (2105) Freezing Rates
        Student: Brooke Peever
        School: Highview

  Third Place
    (2104) Archery
        Student: Leslie St.Amour
        School: Highview

  Second Place
    (2112) how color is made
        Student: Natalie Turgeon
        School: General Lake

  First Place
    (2108) Lightbulbs in the Flesh
        Student: Pia Dimayuga
        School: St. Mary's

Intermediate - Physical & Mathematical Sciences

  First Place
    (3101) Breathe Easy...CO2 can be Green!
        Student: Roopa Suppiah
        School: Mackenzie H.S.

Junior - Life Sciences

  Third Place
    (2210) What is the best temperature range for yeast to ferment?
        Student: Lukas Schraenkler
        School: St. Michael's

  Second Place
    (2213) Music and Memory
        Student: Christine Helferty
        School: St. Michael's

  First Place
    (2214) Rate Pain Relievers Dissolve
        Student: Rebeccah Sandrelli
        School: Holy Name

Grade 6 - Health Sciences

  First Place
    (1301) Plant Sensations
        Student: Amelia Neville
        School: Cathedral

Junior - Health Sciences

  Honourable Mention
    (2304) Blobs of Dirt
        Student: Nathan Blok
        School: Beachburg

  Third Place
    (2306) Soap or Cleansers
        Student: Kiera Whitelock
        School: Our Lady of Sorrows

  Second Place
    (2302) Keep It Pumping ....Right! The Heart
        Student: Alanna Moss
        School: St. Michael's

  First Place
    (2305) Sleep Deprivation
        Student: Haley Gale
        School: St. Michael's

Grade 6 - Engineering and Computer Science

  Second Place
    (1402) How Long do Batteries Last?
        Student: Andrew Solomon
        School: St. Francis of Assisi

  First Place
    (1401) Train of the Future ?
        Student: Conor McKenna
        School: St. Mary's

Junior - Engineering and Computer Science

  Honourable Mention
    (2406) Winter Water
        Student: Angela Richmond
        School: St. Mary's

  Third Place
    (2410) Mechanically Effiecient Crane
        Student: Sarah Bell
        School: Cobden

  Second Place
    (2401) Feed Cart and Bottle Washer
        Student: Devin Enright
        School: St. Michael's

  First Place
    (2408) Popsicle Stick Bridge
        Student: Kyle Joncas
        School: Cobden

Intermediate - Engineering and Computer Science

  First Place
    (3401) Safely detonating fireworks
        Student: Dan Li
        School: Mackenzie H.S.

Senior - Engineering and Computer Science

  Second Place
    (4402) Not Your Average Wind Turbine: Mechanical self-regulation of output voltage
        Student: Ryan Spurrell
        School: Opeongo H.S.

  First Place
    (4401) Managing the School Reindeer Hunt
        Student: Justin Reardon
        School: Bishop Smith