Winners

2008 Divisional Award Winners

Back to Winners main page

Grade 6 - Physical & Mathematical Sciences

  Honourable Mention
    (1102) Electromagnetism; Magnetism
        Students: Alexander Wytenburg , Alexander Peterson
        School: Cobden

  Third Place
    (1105) Weather Wonders
        Students: Tiana Jones , cecily belyea
        School: Cathedral

  Second Place
    (1104) Parachutes
        Student: Perrin Peterson
        School: Rockwood

  First Place
    (1101) Meltdown!
        Students: Brianna Martin , Scott Howlett
        School: Holy Name

Junior - Physical & Mathematical Sciences

  Honourable Mention
    (2104) Newton's Law of Motion
        Students: Scott Hamilton , Beau Tashlin-Fluegel
        School: Cobden

    (2102) Do white candles burn at a different rate than colored candles?
        Student: Jessica Rolfe
        School: General Lake

    (2107) Gum that Will Last
        Students: Scott McCullough , Myles Mallette
        School: Rockwood

  Third Place
    (2106) Shake It Up
        Student: Pia Dimayuga
        School: St. Mary's

  Second Place
    (2101) The Need for Speed
        Student: Nathan Blok
        School: Beachburg

  First Place
    (2103) Acid Snow
        Student: Cole Merrill
        School: St. Mary's

Senior - Physical & Mathematical Sciences

  First Place
    (4101) Breathe Easy: CO2 is Turning Green!
        Student: Roopa Suppiah
        School: Mackenzie H.S.

Grade 6 - Life Sciences

  Third Place
    (1202) Eww, It's Mold
        Student: Alexa Sauve
        School: St. Michael's

  Second Place
    (1203) Garbage Eating Worms
        Students: Amanda Cronier , Stephanie Noack
        School: Cathedral

  First Place
    (1201) mammals of prehistoric times
        Student: Connor Bobbitt
        School: General Lake

Junior - Life Sciences

  Honourable Mention
    (2202) Going Down Or Not
        Student: Angela Richmond
        School: St. Mary's

    (2208) Measuring The Ultimate Tensile Strength of Hair
        Student: Lukas Schraenkler
        School: St. Michael's

  Third Place
    (2207) Sifting Through Our Garbage: A Waste Audit of the Pinecrest Lunchroom
        Student: Taylor Congdon
        School: Pinecrest

  Second Place
    (2205) A New Use for Carbon Dioxide
        Student: Bruce Cole
        School: Central

  First Place
    (2203) Bugs on Drugs
        Student: Rebeccah Sandrelli
        School: Bishop Smith

Grade 6 - Health Sciences

  Second Place
    (1302) The Rabies Virus
        Student: Joshua Fraser-Dennie
        School: Pinecrest

  First Place
    (1301) The Mouldy Truth
        Students: Natasha Allain , Alyse Duffney
        School: Pinecrest

Junior - Health Sciences

  Honourable Mention
    (2304) How Does Chewing Gum Affect the Bacterial Growth That Causes Bad Breath?
        Student: Mackenzie Megrath
        School: Pinecrest

  Third Place
    (2302) Snooze Or Lose: The Effects of Sleep Deprivation
        Students: Daniel Mungham , Paul McInall
        School: St. Mary's

  Second Place
    (2301) Zzz... Sleep Deprivation
        Student: Kimberly Gauthier
        School: St. Mary's

  First Place
    (2303) Gatorade vs. Water
        Student: Shelby Eastwood
        School: General Lake

Intermediate - Health Sciences

  Second Place
    (3302) Mercury in [Tuna] Fish: Are Health Canada's Guidelines Protective
        Students: Donal O'Grady , Arthur O'Grady
        School: Bishop Smith, Cathedral

  First Place
    (3301) The Stroop Effect
        Student: Alyssa Borutski
        School: Madawaska V.D.H.S.

Grade 6 - Engineering and Computer Science

  Third Place
    (1403) Basquille Bridge
        Students: Scott Rochon , Donovan Birtch
        School: Cobden

  Second Place
    (1402) Telegraph Time
        Student: Jacob King
        School: St. Mary's

  First Place
    (1401) Trebuchet
        Student: Mykaila Robinson
        School: General Lake

Junior - Engineering and Computer Science

  Honourable Mention
    (2406) Robots
        Student: Joshua Jesso
        School: Pinecrest

    (2408) Ships Ahoy!
        Student: Brooke Peever
        School: Highview

    (2404) Simulated Dragon Skin Body Armour
        Student: Conner Hartley
        School: Pinecrest

  Third Place
    (2407) Pincer
        Student: Barry Jewell
        School: Pinecrest

  Second Place
    (2402) A Force: Drag On A Rocket
        Student: Conor McKenna
        School: St. Mary's

  First Place
    (2410) The Incredible Bridge
        Student: Jordan Deloughery
        School: Champlain Discovery