Winners

2008 Special Award Winners

Back to Winners main page

Judges Choice Awards

  Plaque
    (2108) How fast will it melt
        Student: Liam Whitelock
        School: Our Lady of Sorrows

  Plaque
    (2109) The Boiling Point
        Student:
        School: Rockwood

  Plaque
    (2403) Keepin In The Heat
        Student: Zacharey Spike
        School: St. Francis of Assisi

  Plaque
    (2405) Ski Doo Helmet Strength
        Student: Tyler Jantz
        School: Pinecrest

Ontario Power Generation Awards

  Ontario Power Generation Awards
    (1102) Electromagnetism; Magnetism
        Students: Alexander Wytenburg , Alexander Peterson
        School: Cobden

  Ontario Power Generation Awards
    (2406) Robots
        Student: Joshua Jesso
        School: Pinecrest

  Ontario Power Generation Awards
    (2401) Solar Power
        Student: Andrew Solomon
        School: St. Francis of Assisi

  Ontario Power Generation Award
    (4101) Breathe Easy: CO2 is Turning Green!
        Student: Roopa Suppiah
        School: Mackenzie H.S.

  Ontario Power Generation Awards
    (2106) Shake It Up
        Student: Pia Dimayuga
        School: St. Mary's

  Ontario Power Generation Awards
    (2205) A New Use for Carbon Dioxide
        Student: Bruce Cole
        School: Central

Bell Canada Award

  Excellent use of technology in health research
    (2208) Measuring The Ultimate Tensile Strength of Hair
        Student: Lukas Schraenkler
        School: St. Michael's

Nuclear Research Award of Excellance

  Excellance in Nuclear Research
    (2101) The Need for Speed
        Student: Nathan Blok
        School: Beachburg

  Excellance in Nuclear Research
    (4101) Breathe Easy: CO2 is Turning Green!
        Student: Roopa Suppiah
        School: Mackenzie H.S.

AFCEA Award

  
    (1402) Telegraph Time
        Student: Jacob King
        School: St. Mary's

Algonquin Chapter Canadian Institute of Forestry Award

  Trophy and Cash
    (2211) Invasion of Alien Species
        Student: Leslie Anne St.Amour
        School: Highview

The Hydro One Energy Ambassador Award

  
    (2106) Shake It Up
        Student: Pia Dimayuga
        School: St. Mary's

Ontario Association of Medical Laboratories Award

  
    (3302) Mercury in [Tuna] Fish: Are Health Canada's Guidelines Protective
        Students: Donal O'Grady , Arthur O'Grady
        School: Bishop Smith, Cathedral

University of Ottawa Entrance Scholarship Award

  
    (4101) Breathe Easy: CO2 is Turning Green!
        Student: Roopa Suppiah
        School: Mackenzie H.S.

The UOIT Innovation Award

  Cash award to at least one Junior
    (2101) The Need for Speed
        Student: Nathan Blok
        School: Beachburg

  
    (2408) Ships Ahoy!
        Student: Brooke Peever
        School: Highview

Environmental Innovator Award

  
    (2203) Bugs on Drugs
        Student: Rebeccah Sandrelli
        School: Bishop Smith

RCFA Award for best Agriculture Projects

  Thrid Place Cash Award
    (1203) Garbage Eating Worms
        Students: Amanda Cronier , Stephanie Noack
        School: Cathedral

  Second Place Cash Award
    (2205) A New Use for Carbon Dioxide
        Student: Bruce Cole
        School: Central

  First Place Cash Award
    (2203) Bugs on Drugs
        Student: Rebeccah Sandrelli
        School: Bishop Smith

Best Investigative

  Cash Award
    (3301) The Stroop Effect
        Student: Alyssa Borutski
        School: Madawaska V.D.H.S.