Winners

2009 Divisional Award Winners

Back to Winners main page

Grade 6 - Physical & Mathematical Sciences

  Honourable Mention
    (1112) Electromagnets
        Student: Jesse Thompson
        School: Highview

  Third Place
    (1110) grip or slip
        Student: Mathieu Legault-Talbot
        School: General Lake

  Second Place
    (1107) At the Speed of Sunlight
        Students: Jonathan Lelierve , Benjamin Mungham
        School: St. Mary's

  First Place
    (1102) Are you strong enough
        Student: Benjamin Wiens
        School: General Lake

Junior - Physical & Mathematical Sciences

  Honourable Mention
    (2108) An Index Of Refraction
        Students: Michael Ryland , Michael Do
        School: St. Mary's

  Third Place
    (2103) Total Internal Reflection
        Student: Aaron Postlethwaite
        School: General Lake

  Second Place
    (2106) Desalination
        Student: Aidan McKenna
        School: St. Mary's

  First Place
    (2102) Emissivity
        Student: Rachel Lockley
        School: General Lake

Intermediate - Physical & Mathematical Sciences

  First Place
    (3101) Less drag - More speed
        Student: Nathan Blok
        School: Fellowes H.S.

Grade 6 - Life Sciences

  Honourable Mention
    (1209) Fizz Topia
        Students: Teri-Lyn O'Hara , Ashley Van Tassel
        School: St. Francis of Assisi

  Third Place
    (1208) Biodegradable Plastic
        Students: James Cooper , Max Serviss
        School: Highview

  Second Place
    (1203) Colour Confusion
        Student: Maiah Devereaux
        School: Highview

  First Place
    (1206) How Age Affects The Performance On Memory Tests
        Students: Emma March , Abby McDonald
        School: Rockwood

Junior - Life Sciences

  Honourable Mention
    (2208) How EYE see it
        Students: Alora Hammel , Jillian Raddatz
        School: Rockwood

  Third Place
    (2207) Jack and the Nuclear Beanstalk
        Students: Kevin Karivelil , David Robinson
        School: St. Mary's

  Second Place
    (2203) How Flight Got A Jump Start
        Student: Connor Bobbitt
        School: General Lake

  First Place
    (2217) Rotten Science
        Student: Arthur O'Grady
        School: Cathedral

Intermediate - Life Sciences

  Second Place
    (3201) Plastics in The Ocean
        Student: Leslie Anne St. Amour
        School: Fellowes H.S.

  First Place
    (3202) Bugs on Drugs Phase II
        Student: Rebeccah Sandrelli
        School: Bishop Smith

Grade 6 - Health Sciences

  Second Place
    (1302) The Great Acid Test
        Student: Jacob Friesen
        School: Pine View

  First Place
    (1301) Are Your Hands Clean?
        Student: Thomas Carver
        School: Pine View

Junior - Health Sciences

  Honourable Mention
    (2313) Tongue and Tasebuds
        Students: Kelsey Nobles , Kendra Campbell
        School: St. Francis of Assisi

  Third Place
    (2302) Dissolving Soap
        Students:
        School: Champlain Discovery

  Second Place
    (2301) The Dangers of Sleep Deprivation
        Student: Hannah Payne
        School: General Lake

  First Place
    (2310) Gimmick or Not? Debbie Meyer's Green Bags
        Student: Terry Morris
        School: Pine View

Senior - Health Sciences

  First Place
    (4301) Listeria Indicator Development Project
        Student: Alyssa Borutski
        School: Madawaska V.D.H.S.

Grade 6 - Engineering and Computer Science

  Second Place
    (1404) Catapults
        Student: Jordan Ziese
        School: Rockwood

  First Place
    (1403) The Effect of the Airplane Wingspan on the Distance to Takeoff
        Student: Kelvin Leung
        School: Highview

Junior - Engineering and Computer Science

  Honourable Mention
    (2420) generator
        Student: Joshua Buske
        School: Cathedral

  Third Place
    (2412) Van De Graaff generators
        Student: Matt Ackman
        School: Rockwood

  Second Place
    (2408) Investigation on the effects of Nose Cones on the Maximum Altitude of Model Rockets
        Student: Conor McKenna
        School: St. Mary's

  First Place
    (2410) Which Structure is the Strongest?
        Student: Sean Musclow
        School: Rockwood

Intermediate - Engineering and Computer Science

  First Place
    (3401) Putting Brand Names Out Of Business
        Student: Nathaniel Bernatchez
        School: Fellowes H.S.

Senior - Engineering and Computer Science

  First Place
    (4402) Closing in on Fuel Cells
        Student: Roopa Suppiah
        School: Mackenzie H.S.