Winners

2016 Divisional Award Winners

Back to Winners main page

Grade 6 - Earth and Environmental Studies

  Second Place
    (1504) The Red Cabbage Experiment
        Students: Molly Reid , Anna Cowan
        School: Highview

  First Place
    (1503) Operation Evaporation
        Students: Alexis Russell , Clara Biernacki
        School: Highview

Junior - Earth and Environmental Studies

  Third Place
    (2502) The Power of the Sun
        Students: Jibran Mudassir , Imran Chowdhury
        School: St. Mary's

  Second Place
    (2501) Investigating Cloud Formation
        Students: Murron McCafferty , Eilish Gorr
        School: Pine View

  First Place
    (2503) Water Wars
        Student: Karmen Leeder
        School: Pine View

Junior - Engineering and Computer Science

  Third Place
    (2402) Light Lazers
        Student: Felicity Keller
        School: Eganville

  Second Place
    (2401) Harnessing waste heat
        Students: Ryan Broome , Bradley Welna
        School: St. Mary's

  First Place
    (2403) Wattage Wheel
        Students: Samuel Abbott , Lee Whorley
        School: Pine View

Grade 6 - Health Sciences

  Third Place
    (1304) Focus Mario
        Student: Graham Osmond
        School: Pine View

  Second Place
    (1303) Double Double: Revealed
        Student: Brian Kong
        School: Highview

  First Place
    (1301) Dazzling Dentals
        Student: Jazzlyn Abbott
        School: Pine View

Junior - Health Sciences

  Third Place
    (2303) Peripheral Vision
        Students: Sarah El Fitori , Macy Kargus
        School: Champlain Discovery

  Second Place
    (2301) A delicious nightmare
        Student: Justin Baycroft
        School: Cobden

  First Place
    (2306) Where's The Real Beef?
        Student: Jessica Yemen
        School: Pine View

Intermediate - Health Sciences

  First Place
    (3301) Testing the Acceptance of Phantom Limb in Non-Amputees
        Student: Zwetlana Rajesh
        School: Home School

Senior - Health Sciences

  Second Place
    (4303) Self Esteem vs. Stress
        Student: Hannah Clarke
        School: Valour School

  First Place
    (4302) Recovery Drinks
        Student: Kelly Campbell
        School: Valour School

Grade 6 - Life Sciences

  Second Place
    (1201) Creepy Cultures
        Students: Jenna Hartwick , Bailey Olsheski
        School: Pine View

  First Place
    (1202) Nail Polish, Matte Or Shiny?
        Students: Madison Oggelsby , Chloe Hummel
        School: Pine View

Junior - Life Sciences

  Second Place
    (2201) Pet Intelligence
        Students: Morgin Aubry , Caelen Tessier
        School: Valour School

  First Place
    (2202) You Ain't Nothin' But A Hound Dog
        Student: Renie Takken
        School: Cobden

Senior - Life Sciences

  Second Place
    (4301) Reaction Time, Sound vs Light
        Student: James McCafferty
        School: Valour School

  First Place
    (4201) Under Pressure! An Investigation of Performance Under Perceived Pressure
        Student: Juliana Gallas
        School: Valour School

Junior - Physical & Mathematical Sciences

  Third Place
    (2102) Dual Force
        Student: Gavin Bartlett
        School: Pine View

  Second Place
    (2105) Popcorn Efficiency
        Student: Chloe Childerhose
        School: Pine View

  First Place
    (2104) Magnetic Slime
        Student: Maxwell Raesler
        School: Pine View

Senior - Physical & Mathematical Sciences

  First Prize
    (4101) Imagery of Dense Material with Cosmic Ray Muon Scattering
        Students: Deyang Li , Shruthi Sailesh
        School: Mackenzie Community School