Winners

2018 Divisional Award Winners

Back to Winners main page

Grade 6 - Earth and Environmental Studies

  Second Place
    (1503) Can We Clone Cabbage
        Student: Haylee Brideau
        School: Pine View

  First Place
    (1502) Eggsperiment
        Student: Jordanne Last
        School: Valour School

Junior - Earth and Environmental Studies

  Honorable Mention
    (2504) What is the best toilet paper?
        Students: Edie Tumber , Fiona Ogilive
        School: Mackenzie Community School

  Third Place
    (2503) Why So Salty?
        Student: Jack Lahey
        School: Pine View

  Second Place
    (2505) Water Purification
        Student: Brian Kong
        School: Highview

  First Place
    (2502) Water-bear Don't Care: A First Look at Eastern Ontario's Tardigrade Fauna
        Student: Clara Biernacki
        School: Highview

Intermediate - Earth and Environmental Studies

  First Place
    (3501) So'dis' is Water Treatment
        Student: Jessica Yemen
        School: Valour School

Grade 6 - Engineering and Computer Science

  Second Place
    (1402) Drink It
        Student: Sophie Vossos
        School: Pine View

  First Place
    (1401) Sunny Solar
        Student: Alison Hyatt
        School: Cobden

Junior - Engineering and Computer Science

  Honourable Mention
    (2402) How does hydraulics work?
        Students: TJ Clouthier , Jacob Crossman
        School: Our Lady of Sorrows

  Third Place
    (2404) Fortune Teller
        Students: Aaryan Harshith , Bhagya Patel
        School: Highview

  Second Place
    (2401) Doomsday Vault
        Student: Alysa Watts
        School: Our Lady of Sorrows

  First Place
    (2405) Light It Up With Piezoelectricty
        Students: Imran Chowdhury , Ibrahim Chowdhury
        School: St. Mary's

Intermediate - Engineering and Computer Science

  First Place
    (3401) Mars Rush ~ Settlement of Mars
        Student: Felicity Keller
        School: Opeongo H.S.

Grade 6 - Health Sciences

  Third Place
    (1303) Sugar Science
        Student: Katryna Ladouceur
        School: Valour School

  Second Place
    (1302) Are fingerprints inherited?
        Student: Zack Rieger
        School: Highview

  First Place
    (1301) Chew Your Way To An "A"
        Students: Madeline Schizkoske , Kylee Baker
        School: Champlain Discovery

Junior - Health Sciences

  Third Place
    (2303) How listening to music affects studying
        Student: Lauren Mercer
        School: Valour School

  Second Place
    (2301) Does Your Environment Affect Your Heart Rate and Mental Health?
        Student: Nicholas Baker
        School: Champlain Discovery

  First Place
    (2302) Project Peppermint
        Student: Kylie Rieger
        School: Highview

Senior - Health Sciences

  First Place
    (4301) Hale and Hearty? Physical Activity and Geriatric Mental Health
        Student: Kathryn Nicol
        School: Fellowes H.S.

Grade 6 - Life Sciences

  Honourable Mention
    (1201) Get Slimed
        Student: Mollie Hoffman
        School: Rockwood

  Third Place
    (1203) Bouncy Egg
        Student: Madison Taylor
        School: Valour School

  Second Place
    (1202) Scoby Science
        Students: Cameron Hopkins , Aarush Vaidya
        School: Mackenzie Community School

  First Place
    (1204) EGG Tastic! -The Great Egg Experiment
        Student: Samantha Keller
        School: Eganville

Junior - Life Sciences

  Honourable Mention
    (2203) Strengths of Glues
        Students: Austin Tracey , Ryan Moore
        School: Champlain Discovery

  Third Place
    (2206) does music help you focus?
        Student: Taylor Novosedlik
        School: Valour School

  Second Place
    (2205) Sights Unseen: Investigating the Phenomenon of Inattentional Blindness
        Student: Jaime Fletcher
        School: Highview

  First Place
    (2201) CPR Model
        Student: Bridgit Bennett-Delorme
        School: Champlain Discovery

Grade 6 - Physical & Mathematical Sciences

  Second Place
    (1103) Elephant Toothpaste
        Student: Chelsea Neary
        School: Valour School

  First Place
    (1101) Fruit Battery
        Student: Anna Kamaeva
        School: Valour School

Junior - Physical & Mathematical Sciences

  Honorable Mention
    (2108) Turn Back Time
        Students: Jay Singh Dadhiala , Baraa Ben Letaifa
        School: Mackenzie Community School

  Third Place
    (2106) Theory of Everything
        Student: Nathan Nguyen
        School: Valour School

  Second Place
    (2101) Particle Physics and Quantum Mechanics
        Student: Sam Mills
        School: Eganville

  First Place
    (2104) Busting Rust
        Student: Landon Lachance
        School: Pine View

Intermediate - Physical & Mathematical Sciences

  First Place
    (3101) Hinging on Hinges
        Student: Jana Lau
        School: Fellowes H.S.