Winners

2008 Divisional Award Winners

Back to Winners main page

junior - Engineering and Computing

  Third Place ($25 cash)
    (1104) Hovercraft
        Student: Dakota Acott
        School: Hartland Community School

  Second Place ($50 cash)
    (1106) Le masque respiratoire
        Students: Judith Desjardins , Juliane Bischoff
        School: ╔cole Sainte-Anne

  First Place ($75 cash)
    (1101) Breaking Strength of Wood
        Students: Nathaniel Legere , Joshua Liston
        School: Nackawic Middle School

senior - Engineering and Computing

  Second Place ($50 cash)
    (2102) Robotics on Mars
        Student: Andrew Mathis
        School: Fredericton High School

  First Place ($75 cash)
    (2101) Trebu-what?
        Students: Aaron Farkas , John Blackmore
        School: Leo Hayes High School

junior - Biotechnology, Life and Health Sciences

  Third Place ($25 cash)
    (1202) Memory Survey
        Student: Meeta Ashrit
        School: Evergreen Park School

  Second Place ($50 cash)
    (1201)
        Students: Dax Conrad , Brooke Hilchie
        School: Marshview Middle School

  First Place ($75 cash)
    (1213) Brain Freezes
        Students: Amanda Eng , Tess McDonald
        School: Albert Street Middle School

senior - Biotechnology, Life and Health Sciences

  Second Place ($50 cash)
    (2204) Targeting Salmonella in Restaurants
        Students: Alyson Dean , Erin MacDougall
        School: Leo Hayes High School

  First Place ($75 cash)
    (2201) Relation of Chews to Weight
        Student: Jade Yhap
        School: Fredericton High School

junior - Earth and Environmental Sciences

  Third Place ($25 cash)
    (1302) Le Dernier Survivant
        Students: Kristy Wry , Gabrielle Giroux
        School: Marshview Middle School

  Second Place ($50 cash)
    (1305) Oceanic Disaster
        Student: Seshu Iyengar
        School: Albert Street Middle School

  First Place ($75 cash)
    (1303) An Air of Satisfaction
        Student: Naomi Meed
        School: Hartland Community School

senior - Earth and Environmental Sciences

  First Place ($75 cash)
    (2301) Tree Acclimation
        Students: Matthew Nickerson , Benjamin Howard
        School: Fredericton High School

junior - Physics and Mathematical Sciences

  Third Place ($25 cash)
    (1407) Do You Eat the Red Ones Last?
        Student: Aidan Ingalls
        School: Stanley Regional High School

  Second Place ($50 cash)
    (1409) The Wonders of Electrolysis
        Student: Jeremy Lyon
        School: Albert Street Middle School

  First Place ($75 cash)
    (1408) Surface Tension
        Student: Aaron Burton
        School: Albert Street Middle School

senior - Physics and Mathematical Sciences

  Third Place ($25 cash)
    (2404) Static versus Kinetic Friction
        Student: Wilson Hallett
        School: Fredericton High School

  Second Place ($50 cash)
    (2401) Electromagnetic Inductance and Resonance
        Student: Rhys Emms
        School: Fredericton High School

  First Place ($75 cash)
    (2402) Falling Paper
        Student: Elliot Choi
        School: Fredericton High School