Winners

2010 Divisional Award Winners

Back to Winners main page

Junior - Engineering and Computing

   ($40 cash)
    (1104) Get Pumped
        Student: Adam Lyon
        School: Bliss Carmen Middle School

   ($60 cash)
    (1103) Total Recall
        Student: Joshua Kirby
        School: Woodstock Middle School

   ($80 cash)
    (1106) Heating your House with Hay
        Students: Doug Meed , Aden Culberson
        School: Hartland Community School

Senior - Engineering and Computing

   ($80 cash)
    (2101) Save Our Trees
        Students: Scott Bowes , Kyle Clark
        School: James M. Hill Memorial High School

Junior - Biotechnology, Life and Health Sciences

  Third Place ($40 cash)
    (1217) Movin' on up!
        Student: Monica Temblay
        School: Dr. Losier Middle School

  Second Place ($60 cash)
    (1206) Le dilemme du prisonnier
        Student: Alexander Weismann
        School: George Street Middle School

  First Place ($80 cash)
    (1214) BMI of 3rd Graders
        Student: Neha Siddartha
        School: Dr. Losier Middle School

Senior - Biotechnology, Life and Health Sciences

  Third Place ($40 cash)
    (2205) Inhibition of Potato Scab on Potatoes
        Students: Breanna Delong , Jessica Fitzherbert
        School: Southern Victoria High School

  Second Place ($60 cash)
    (2206) The Effects of Carbon Capture from Potatoes on Cyanobacteria
        Students: Sarah Sullivan , Elleas Nicholas
        School: Southern Victoria High School

  First Place ($80 cash)
    (2204) Leachate Purification Heterotroph
        Student: Kathleen Tozer
        School: Bathurst High School

Junior - Earth and Environmental Sciences

  Third Place ($40 cash)
    (1303) The Silent Bee-Bee Aware
        Students: Devyani Ambwani , Elizabeth Bateman
        School: Nashwaaksis Middle School

  Second Place ($60 cash)
    (1304) Solar Powered Car
        Students: Noah Stocek , Ben Ibbitson
        School: Woodstock Middle School

  First Place ($80 cash)
    (1301) Water Kills!
        Student: Michael Spracklin
        School: Bessborough School

Senior - Earth and Environmental Sciences

  Third Place ($40 cash)
    (2302) The Global Warming Swindle
        Student: Brandon Grant
        School: McAdam High School

  Second Place ($60 cash)
    (2301) How to measure Geomatic Storms
        Student: Victoria Baba
        School: Oromocto High School

  First Place ($80 cash)
    (2303) Tidal Energy
        Students: Susannah Bateman , Victoria Smart
        School: Leo Hayes High School

Junior - Physics and Mathematical Sciences

  Third Place ($40 cash)
    (1407) Super Heating
        Students: Isaac McGuire , Jim Park
        School: Bliss Carmen Middle School

  Second Place ($60 cash)
    (1404) Will a magnet stop a car?
        Student: Drake Legacy-Luce
        School: Superior Middle School

  First Place ($80 cash)
    (1408) Fill 'er Up
        Student: Levi Burtt
        School: Superior Middle School

Senior - Physics and Mathematical Sciences

  Third Place ($40 cash)
    (2405) Biodiesel
        Students: Jean-Luc Guindon , Zachary Roy
        School: Bathurst High School

  Second Place ($60 cash)
    (2401) Magnificent Magnetism
        Student: Katelyn Ryder
        School: Harvey High School

  First Place ($80 cash)
    (2406) Recycled Heat
        Student: Hamish Hornell
        School: Cambridge-Narrows School