Winners

2019 Divisional Award Winners

Back to Winners main page

Medals - Junior - Biotechnology

  Bronze Medal
    (1102) Gel Electrophoresis
        Students: Simratt Purewal , Randeep Singh
        School: Guru Angad Dev Elementary

  Silver Medal
    (1103) Grab and Go
        Student: Ishan Leung
        School: Southpointe Academy

Medals - Junior - Health

  Bronze Medal
    (1405) Clearing the Air: Analyzing the efficacy of Air Fresheners and Purifiers
        Student: Heidi Burgert
        School: Bayridge Elementary

    (1406) Can That Save Your Bones?
        Student: Aayan Ali
        School: Iqra School

Medals - Junior - Physical & Mathematical

  Bronze Medal
    (1602) Liquid and Solid
        Students: Gurpreet Singh Dodd , Gurnoor Singh Aujla
        School: Gobind Sarvar

Medals - Junior - Engineering & Computing

  Bronze Medal
    (1305) How much voltage will be produced by a water wheel?
        Students: Neelam Dhaliwal , Evelyn Punshon
        School: Devon Gardens Elementary

    (1306) Child Alert
        Student: Maheen Syed
        School: Iqra School

    (1312) RF Harvester
        Student: Hammad Kafi
        School: SAIL (Surrey Academy of Innovative Learning)

  Silver Medal
    (1303) RFID:Is Your Personal Information Safe?
        Student: Mohamed Chebab
        School: Iqra School

    (1304) Why Plug It, When You Can Pedal It?
        Student: Hassan Ahmad
        School: Iqra School

  Gold Medal
    (1302) AutoParkade: Could this solve long parking wait times?
        Students: Mikko Lorico , Deven Marrero
        School: SAIL (Surrey Academy of Innovative Learning)

Medals - Junior - Earth & Environmental

  Bronze Medal
    (1204) The Cleaner Wave
        Student: Sienna Juco
        School: Martha Currie Elementary

    (1208) Wind Turbines
        Student: Saraah Bali
        School: Sunshine Hills Elementary

  Silver Medal
    (1205) How efficient is my solar cell?
        Student: Reentika Awasthi
        School: Devon Gardens Elementary

    (1201) Greywater Reuse - Is it a Sustainable Solution?
        Student: William Wang
        School: SAIL (Surrey Academy of Innovative Learning)

  Gold Medal
    (1207) Effects of sunscreen on aquatic plants
        Student: Aidan Lim
        School: Devon Gardens Elementary

Medals - Intermediate - Biotechnology

  Silver Medal
    (2101) Decomposition of polyurethane using pestalotiopsis microspora
        Student: Yun Yi (Tommy) Liao
        School: Semiahmoo Secondary

  Gold Medal
    (2102) A Hand For Hope
        Student: Mankeerat Sidhu
        School: Khalsa School Secondary (Old Yale-Surrey)

Medals - Intermediate - Life

  Bronze Medal
    (2501) Fly Science
        Students: Jivat Brar , Ramnik Kahlon
        School: Gobind Sarvar

Medals - Intermediate - Health

  Silver Medal
    (2403) Machine Learning Based Transplant Surgery Assistant
        Student: James Fang
        School: Elgin Park Secondary

Medals - Intermediate - Engineering & Computing

  Bronze Medal
    (2301) The Power of Stirling Engines
        Student: Ahmad Shams
        School: Panorama Ridge Secondary

  Silver Medal
    (2302) Spero: An Asteroid Mining Proposal
        Students: Stuti Sharma , Cheryl Chen
        School: Sullivan Heights Secondary, SAIL (Surrey Academy of Innovative Learning)

Medals - Intermediate - Earth & Environmental

  Bronze Medal
    (2202) Remote Area Water Purification Technologies
        Student: Ghazlia Mehdi
        School: Panorama Ridge Secondary

    (2208) Precipitating the Salt
        Student: Shivain Vij
        School: Southpointe Academy

    (2206) Acidification of Water With Exposure to Plastics
        Students: Nikitha Sivaram , Sharon Hopen Golan
        School: Southpointe Academy

    (2209) Iron Fertilization: A Possible Solution to Marine Osteoporosis
        Students: Jotpreet Randhawa , Shaneya Vij
        School: Southpointe Academy

  Silver Medal
    (2207) Seagrass: A Solution to Ocean Acidification
        Student: Kaylie Borntraeger
        School: Southpointe Academy

  Gold Medal
    (2201) The Intra-Urban Grow Box
        Student: Anson Exner
        School: SAIL (Surrey Academy of Innovative Learning)

Medals - Senior - Biotechnology

  Gold Medal
    (3101) BCI-Neurokey - Development and Testing of a Non-Invasive Brain Computer Interface System
        Student: Mohamed Fawzan Hussain
        School: Fraser Heights Secondary

Medals - Senior - Life

  Bronze Medal
    (3502) The Effects of Video Games on the Brain
        Students: Arjav Prasad , Arnav Prasad
        School: Lord Tweedsmuir Secondary

Medals - Senior - Health

  Bronze Medal
    (3401) Harvesting Silver Nanoparticles to treat and prevent dental disease
        Student: Sartaj Grewal
        School: Southpointe Academy

Medals - Senior - Physical & Mathematical

  Bronze Medal
    (3601) Investigating the Effect of Temperature on Chlorophyll Concentration in Water after Spinach is Added
        Student: Abeera Irfan
        School: Seaquam Secondary

Medals - Senior - Engineering & Computing

  Silver Medal
    (3303) Soaring Higher with Sustainable Energy
        Students: Philip Shi , Alex Ye
        School: Semiahmoo Secondary

    (3302) Deep Learning - Based Diagnosis of Epilepsy in EEG Scans
        Student: Alex Zhang
        School: Fraser Heights Secondary

    (3304) Veggies 2 Volts: Generating Electricity From The Heat Released In Compost
        Student: Rajan Leung
        School: Southpointe Academy

    (3301) Utilizing Electromyography to Develop a Modern Prosthetic Arm for Medical and Industrial Purposes
        Students: Grant Pausanos , Umar Ali
        School: Sullivan Heights Secondary

Medals - Senior - Earth & Environmental

  Bronze Medal
    (3201) The Solution to Microfibres and Non-renewable Resources
        Students: Yu Tai Hu , Sizhe Liu
        School: Pacific Academy

  Gold Medal
    (3202) An Exploration of Turmeric's Genome for CRISPR Engineering to Alter Climate Resistance Phenotypes
        Students: Omar Hamza , Adam Mawji
        School: Southpointe Academy